אגרת הטלוויזיה 2014 – המדריך המלא ועדכון לגבי המאבק

האם לשלם את אגרת הטלוויזיה לשנת 2014? זה לא הוגן, אבל כן. ובכל זאת, אפשר לשלם פחות… שאלות, תשובות ועדכון על המאבק לביטול האגרה שצובר תאוצה בדרך לניצחון

המאבק הציבורי לביטול האגרה ספג מכה השבוע, אבל הצדק איתנו ואנחנו נמשיך בהתמדה עד שננצח. אחרי שנים של שתיקה פחדנית, המאבק שלנו הפך את ביטול האגרה לשיחת היום, וגם נציגי ציבור מתחילים לעסוק בנושא. אני אופיטימי ומקווה שהשנה תהיה השנה האחרונה עם האגרה.

בינתיים, מאחר ואני זה שביקש מהציבור לא לשלם את האגרה עד סוף החודש, אני מבקש להבהיר כאן את המצב ולהשיב על כל השאלות. מבטיח להיות עם כל האמת, גלויה ושקופה, גם ברגעים קשים.

* עדכון: הסברתי את רוב הפרטים הבוקר (25.2.2014) בערוץ 2 אצל אברי גלעד ומירי נבו ואפשר לצפות בסרטון כאן.

האם דרישת תשלום האגרה הוגנת? לא!

אין כל הצדקה לתשלום אגרת רשות השידור, אשר נכשלה מזמן בתפקידה ההיסטורי לקיים שידור ציבורי איכותי ועצמאי. אם היינו רוצים היום שידור ציבורי שכזה, לא היה כל צורך באגרה עבורו, וניתן לקיימו בתקציב נמוך בהרבה, ללא תלות פוליטית וללא גביית אגרה נפרדת.

בשנים האחרונות הפך אגף הגבייה של רשות השידור לגוף מושחת, הפועל ללא כל פיקוח ציבורי ולמרות התעמרותו בציבור, הוא נכשל למעשה עם גבייה נמוכה ומופרטת בעלות עצומה.

גרוע מכך, אותו חוק שמקנה לרשות השידור את הסמכות לגבות אגרה, דורש ממנה להגיש תקציב שנתי מאוזן לשר האוצר ולאישור ועדת הכלכלה של הכנסת, אך היא לא עשתה זאת השנה או בשנה שעברה. על כן, נראה שעצם הגבייה נעדרת בסיס חוקי, בלשון המעטה.

רוב מוחלט של הציבור בישראל מאס בתשלום האגרה ואם הדמוקרטיה שלנו הייתה עובדת נכון, מזמן הייתה מתבטלת הגבייה. לאור הנסיבות הקיצוניות השנה, דרישת התשלום ל-2014 אינה הוגנת.

האם צריך לשלם על פי חוק? כן!

ואולם, למרות חוסר ההגינות, החליט שר התקשורת, גלעד ארדן, לאשר גביית אגרה שנתית מלאה. ביקשנו ממנו לעכב את הגבייה, לפחות עד בירור הטענות בדבר השחיתות וקבלת המלצות הוועדה המקצועית שמינה בעצמו, אך הוא סירב. ארדן מצהיר מעל כל במה שהוא רוצה להפחית את האגרה בקרוב מאוד, כנראה בזכות הלחץ הציבורי, אך בהיחבא מעיני הציבור, חתם בעצמו על גביית האגרה באופן מיידי ולכל השנה.

המאבק שלנו דורש לשנות את החוק, אך במצב הנוכחי, עד שנצליח, עדיין חלה חובת תשלום אגרה. על פי החלטת השר ארדן, גובה האגרה לשנת 2014 הוא 345 ש"ח והמשלמים בתשלום אחד צריכים לשלם את מלוא הסכום עד לתאריך 28 בפברואר 2014. זאת בנוסף לתשלום שמבוצע כחלק מהתשלום עבור רשיון הרכב.

היה לנו הישג משמעותי לאחרונה, כאשר התקבלה הצעתנו לבטל את ההתקשרות עם עורכי הדין הפרטים הגובים בשם רשות השידור. עם זאת, חובות עבר של אגרה משנים קודמות עדיין יש לשלם.

האם אפשר לשלם פחות? כן!

המשלמים באמצעות הוראת קבע מחלקים את האגרה לארבעה תשלומים, אלא שקשה לי להמליץ על מתן גישה לחשבון הבנק לגוף מסואב, נטול שקיפות ומפר חוק.

האפשרות השנייה להקל על עומס התשלום היא לחלק אותו לשני תשלומים. מי ששילם את המחצית הראשונה במהלך ינואר השנה, יידרש לשלם את המחצית השנייה רק בקיץ. גם מי שטרם שילם את החצי הראשון, יכול עכשיו לשלם רק 190 ש"ח ואת המחצית השנייה בחודש יולי. תשלום זה כולל קנס בשיעור 10%, אלא שהוא משאיר סיכוי לכך שהמצב ישתנה עוד קודם.

ההמלצה שלי, אם כן, היא לשלם עכשיו רק 190 ש"ח. שימו לב להוראות שכתובת בטופסי התשלום.

* עדכון ותיקון: מספר חברים למאבק מעדכנים, שהצליחו לשלם רק מחצית האגרה בסך 172.5 ש"ח, במוקד הטלפוני, ללא קנסות. בינתיים, גם אני הצלחתי. לכן אני ממליץ לשלם עכשיו רק 172.5 ש"ח ואת המחצית השנייה רק בחודש יולי (אם לא תבוטל האגרה עד אז). אל תתבלבלו מהטפסים שדורשים 190 ש"ח.

עד שנבטל: אגרת 2014 - תנאי תשלום

עד שנבטל: אגרת 2014 – תנאי תשלום

איך אפשר להימנע מתשלום אגרה? יש דרך

אגרת רשות השידור חלה רק על מי שיש ברשותו מקלט טלוויזיה. בתאריך 21.8.2013 ניתן תוקף של פסק- דין להסדר לפיו אדם, אשר אין ברשותו ממיר דיגיטלי מסוג כלשהוא: עידן פלוס, הוט, יס או שהמקלט שברשותו אינו מכיל ממיר דיגיטלי מובנה, יהיה פטור מתשלום האגרה וזאת החל מהמחצית השנייה של שנת 2013.

אם אתם מוכנים להצהיר, כי אתם עומדים בתנאים אלה, כל מה שצריך הוא להדפיס עמוד, לחתום עליו, ולשלוח לרשות השידור. הטופס והוראות מלאות נמצא בקישור: טופס פטור מאגרה.

יש מי שקוראים לכולם למלא טופס כזה ולקוות שרשות השידור לא תעמוד בעומס של ביקורי בית אצל כולם. על אף הפיתוי, חשוב להבהיר כי הצהרת שווא היא עבירה פלילית.

מה מצב העתירה לבג"ץ?

כחלק מן המאבק הציבורי, עתרתי לבג"ץ נגד רשות השידור, בתביעה להפסיק את גביית האגרה לשנת 2014, בהיעדר בסיס חוקי לאחר שלא הוגש תקציב שנתי. ברגע האחרון, שכרה רשות השידור עורך דין פרטי – על חשבון הציבור כמובן – אשר הצליח להשיג ארכה להגשת תשובתם עד ליום 4 במרץ 2014.

במסגרת העתירה יש כבר הישגים ראשונים, למשל – המדינה הודתה לראשונה כי רשות השידור פועלת ללא תקציב כנדרש בחוק, וגם נחשף כי היה זה השר ארדן שהחליט למעשה על גבייה מלאה השנה. בנוסף, שופט בית המשפט העליון החליט שייערך דיון בפני הרכב, ויש תקווה. עורך הדין דניאל בכר, ביחד עם עו"ד מארק רוזן, ממשרד גלזר ושות', מלווים אותנו בעתירה בהתנדבות מלאה וראויים לכל הערכה. אמשיך לעדכן כמובן.

האם המאבק לביטול האגרה ממשיך? כן!

אז נכון, על פי חוק ולפי החלטת השר גלעד ארדן, עלינו לשלם כעת את האגרה לשנת 2014. כאמור, אני ממליץ לשלם רק כמחצית הסכום. ובכל זאת, הרבה מאוד השתנה. בזכות המאבק המתמשך שלנו, ביטול האגרה הפך לשיחת היום באמצעי תקשורת רבים ובוודאי ברשת החברתית, ואפילו נציגי ציבור מפסיקים לפחד ומצטרפים אלינו.

הצדק איתנו. אל מול איומיים אישיים, אני לא מוכן לשתוק וממשיך במאבק, יחד עם מעל 83,000 חברים בעמוד המאבק שלנו בפייסבוק: מבטלים את אגרת הטלוויזיה. תהיה הפגנה, תוגש הצעת חוק, הלחץ יימשך בצורה מסודרת ובהתמדה.

כמו שאתם יודעים, יש לי עבודה, משפחה, הרבה התחייבויות אחרות, ואת המאבק אני מנהל בהתנדבות, מתוך אמונה בצדקת הדרך ורצון להוכיח, כי בהתארגנות מסודרת והתמדה אפשר עדיין לשנות דברים במדינה. ישראל היא הבית שלנו, אבל יש מה לתקן ואף אחד אחר לא יעשה את העבודה במקומנו. אחרי שננצח במאבק לביטול האגרה, נמשיך יחד לאתגרים הבאים, ואני מזמין אתכם לשמור על קשר עם לייק בעמוד הפייסבוק שלי כאן: תומר טרבס.

האגרה לשנת 2014 - בינתיים לשלם, אבל ממשיכים במאבק!

האגרה לשנת 2014 – בינתיים לשלם, אבל ממשיכים במאבק!

* הקדישו בבקשה דקה להצטרפות לעצומה, כדי לחזק את המאבק, לשמור על קשר ולהתעדכן לגבי פעולות נוספות במסגרת המאבק הציבורי. כל קול משפיע וביחד – נבטל את האגרה ובכלל נשפר את מציאות החיים בישראל. לחצו על הקישור – עצומה לביטול האגרה.

** רוצים לדעת עוד אודות האגרה והעתירה לבג"ץ? צפו בראיון של 5 דקות בערוץ 2: תומר טרבס אצל אברי גלעד והילה קורח.

תגובה אחת בנושא “אגרת הטלוויזיה 2014 – המדריך המלא ועדכון לגבי המאבק

השאר תגובה