ללקק את המרפק – הספר ש(כמעט) הוביל מחאה חברתית

הספר ש(כמעט) הוביל מחאה חברתית

למעלה מ-5 שנים חלפו מאז יצא לאור הספר "ללקק את המרפק" והנה הוא שב וחוזר אלי. בשעתו, נכתב על הכריכה האחורית, שהספר הוא ניסיון לתת סטירה לדור שנרדם בשמירה. זכורה לי במיוחד הסצינה שבה שתי דמויות צועדות בשדרות רוטשילד בתל-אביב, אפופות יאוש, ומקטרות על כך שמעמד הביניים הוא מושג הולך ונעלם וכי לעולם לא יוכלו לרכוש דירה או לקיים משפחה. מי היה מאמין, שכמה שנים מאוחר יותר, באותה השדרה יתיישבו המונים באוהלים עם קריאה דומה מאוד.

מובאה מן הספר:

השניים סיימו את העלייה של שינקין וצעדו בצל של שדרות רוטשילד המשופצות, נהנים מהשקט העירוני של תחילת סוף השבוע. ערן הניד את ראשו לצדדים בתנועה איטית. "אתה והחלומות שלך. אתה לא מבין שלאנשים פשוט לא אכפת יותר?" שאל בשקט, בלי צורך לדבר בקול רם מעל ההמולה של שינקין שהשאירו מאחור. יואב התעקש. "איך לא אכפת להם? כולנו קורעים את התחת כל יום מתוך ידיעה שבמקרה הטוב, אם נחסוך שקל לשקל, אולי נצליח לקנות מכונית יד שלישית שבקושי עולה את הקסטל. מאיפה בדיוק אנחנו אמורים לממן דירה?". ערן ויואב סובבו את הראש אחרי בחורה שעברה בשדרה בכיוון ההפוך מהם, במכנסיים נמוכים וצמודים. יואב המשיך, "מאיפה בדיוק נביא כסף כדי לגדל ילדים יום אחד? ואנחנו עוד אמורים להיות דור ההמשך של מעמד הביניים. הכל פיקציה. אין יותר מעמד ביניים ואין נעליים".

לו הייתה אז קיימת הטכנולוגיה של היום, אולי אפשר היה להפיץ את הרעיונות טוב יותר. אבל הרשת הייתה עוד בחיתוליה. ואולי גם הציבור לא היה מוכן. כך שאפילו שהספר נמכר בכמה מאות עותקים וכמה אנשים טובים מאוד קראו אותו, אי אפשר לצערי לייחס לו אפילו שמץ מהמחאה הציבורית של קיץ 2011. אבל אולי עוד לא מאוחר לקרוא ולקבל רעיונות…

 

ובכן, לרגל השקת הבלוג החדש, אני שמח להעלות כאן את הספר כולו – ללקק את המרפק מאת תומר טרבס.

ללקק את המרפק מאת תומר טרבס

כריכת הספר ללקק את המרפק

עיצוב העטיפה: תמר לב-און.

2 תגובות בנושא “ללקק את המרפק – הספר ש(כמעט) הוביל מחאה חברתית

  1. פינגבאק: עוּרי עוּרוּ - TimeOut תל אביב 6.9.2012 | הישראלים

  2. פינגבאק: דיור במחיר סביר דורש ניידות | הישראלים

השאר תגובה