מבטלים את האגרה – משאל מפלגות

המאבק הציבורי לביטול אגרת הטלוויזיה צובר תאוצה. לקראת הבחירות, אנחנו מגייסים מפלגות להצטרף אלינו ובקרוב נגיש את הצעת החוק. הפעם זה קורה

מבטלים את האגרה – עיקרי ההצעה

אנו קוראים לכנסת ישראל לבטל לאלתר את גביית אגרת הטלוויזיה. בחודשים האחרונים הצטרפו והביעו תמיכה בפייסבוק כבר למעלה מ- 25,000 אלף איש. הירשמו גם אתם לעצומה כאן: לבטל את אגרת הטלוויזיה.

האגרה של רשות השידור היא מס מיושן, מיותר, הפוגע בחלשים וגורם לעגמת נפש רבה בקרב הציבור הרחב. אפשר וצריך לבטל את האגרה, תוך חיזוק ושיפור השידור הציבורי, בשלושה צעדים:

 1. אישור הצעת חוק לביטול גביית האגרה על ידי רשות השידור.
 2. הבטחת שידור ציבורי עצמאי ואיכותי יותר על ידי קביעת מקור תקציבי רב-שנתי בלתי תלוי.
 3. סגירת אגף הגבייה של רשות השידור ועשיית מאמץ לקלוט את עובדיו ברשות המיסים.
מבטלים את האגרה - מפלגות ראשונות תומכות

מבטלים את האגרה – מפלגות ראשונות תומכות

למה חשוב לבטל את אגרת הטלוויזיה?

אמנם יש נושאים חשובים יותר על סדר היום הלאומי, אבל המאבק לביטול האגרה נולד מתוך צורך להוכיח כי אנחנו, אזרחי ישראל שעדיין אכפת להם, יכולים להתאגד סביב נושאים משותפים ולשפר את מציאות החיים בישראל. עוד לא אבדה תקוותנו. אחרי ביטול האגרה, נמשיך לפעול יחד סביב נושאים נושפים.

ההצעה שלנו היא הצעת פשרה. סגירת אגף הגבייה וביטול גביית האגרה יחסכו למדינה מעל 34 מיליון שקלים, שמבוזבזים כיום על מנגנון הגבייה. קביעת מקור תקציבי רב שנתי בתקציב המדינה יאפשר את המשך הרפורמה ברשות השידור, בדרך לקידום שידור ציבורי עצמאי ואיכותי. ומעל הכל, ביטול האגרה יחסוך לציבור הרחב עגמת נפש רבה במפגש עם הגבייה השרירותית והלא יעילה.

אפשר לקיים שידור ציבורי איכותי ועצמאי גם ללא גביית אגרה. ולראייה, כיום, עם גביית האגרה, קשה לתאר את שידורי הערוץ הראשון בתור איכותי ועצמאי במיוחד, ומנגד – רשויות ממשלתיות אחרות מצליחות הרבה יותר גם ללא גביית אגרה בנפרד.

הוגשו לנו הצעות מחמירות יותר, אך למדנו כי הצעות כאלה הועלו ונפלו בעשור החולף מדי שנה כמעט, ולכן אין טעם לנסותן. מוטב לנו להתאחד סביב נושא משותף עם פשרה טובה והוגנת ולהגיע יחד להצלחה המיוחלת.

לקראת הבחירות – משאל מפלגות

במהלך כהונת הכנסת ה-18 פנינו לחברי הכנסת וקיבלנו תמיכה ראשונית של תשעה-עשר חברי כנסת. לקראת הבחירות לכנסת ה-19, כחלק מהמשך המאבק הציבורי, פנינו למפלגות המתמודדות בבקשה לקבל את עמדתן בטרם הבחירות.

בשלב זה, קיבלנו תשובות מעשר מפלגות, רובן תומכות, ונמשיך יחד להפעיל לחץ כדי לקבל התחייבות מכמה שיותר. שלוש המפלגות הראשונות שנוכל לפרסם כי הן תומכות ביוזמה לביטול האגרה הן: ישראל ביתנו, עוצמה לישראל ו-חד"ש. אפשר לראות, כי על אף המחלוקות בנושאים אחרים, החזון של גיבוש הסכמה חוצת מגזרים ועמדות מדיניות, לטובת האינטרס של הציבור הכללי, מוכיח את עצמו.

* עדכון: מפלגות נוספות הצטרפו לתמיכה ביוזמה לביטול האגרה: ארץ חדשה ועלה ירוק – הרשימה הליברלית.

** עדכון: ההתארגנות המסודרת והלחץ העקבי עובדים וחברי כנסת נוספים תומכים, גם מיהדות התורה וגם מרשימת רע"מ-תע"ל (אם כי ללא אישור פורמלי של הרשימה כולה).

*** עדכון: מפלגת מרצ השיבה כי היא בעד סגירת אגף הגבייה (אבל כן לקבוע איזשהו תשלום אחיד בצורה אחרת), ומפלגת יש עתיד השיבה כי יש לצמצם את הוצאות רשות השידור וגם את האגרה.

לפחות בינתיים. נמשיך לפרסם את עמדת כל המפלגות – בעד, נגד או מתעלמים – ונקפיד להיות כאן גם אחרי הבחירות, כדי להוציא את ההבטחות אל הפועל. בהצלחה לכולנו!

איך אפשר לעזור לבטל את האגרה?

הצטרפו לעצומה כאן: לבטל את אגרת הטלוויזיה.

תנו לייק לעמוד ההתארגנות בפייסבוק: הישראלים בפייסבוק.

שתפו את התמונות כמה שיותר, בעיקר על עמודים של מפלגות: תמונה לשיתוף בפייסבוק.

* חלפו כבר כמה חודשים של מאבק, שהתארך עקב הבחירות. לקריאה נוספת על ראשית הדרך: המאבק הציבורי לביטול האגרה.

5 תגובות בנושא “מבטלים את האגרה – משאל מפלגות

 1. עמוס

  העניין הוא שפניתם לח"כים מכהנים.

  המצע של מפלגת "עלה ירוק – הרשימה הליברלית" מדבר במפורש וכאחד הדגלים המרכזיים הייתי אומר על ביטול האגרה, הנה הקטע הרלוונטי המצע:
  "משחררים את שוק התקשורת ומאפשרים ריבוי ערוצי טלוויזיה וחברות כבלים. אנו נפעל לניתוקה המוחלט של העיתונות בפרט, והתקשורת בכלל, מהממשלה. תקשורת שקיומה תלוי בגוף שאותו מוטל עליה לבקר אינה מסוגלת למלא את תפקידה כראוי. יש לאפשר לכל אדם להפעיל ערוץ טלוויזיה ללא צורך בזיכיון וללא פיקוח ממשלתי ולאפשר לכל אדם לספק שירותי טלפון ואינטרנט, בארץ ולחו"ל, ללא צורך ברישוי ממשלתי. יש לסגור את משרד התקשורת, את הרשות השנייה, את המועצה לשידורי כבלים ולווין, את מנהלת הסדרת השידורים לציבור ואת המועצה לביקורת סרטים. יש לבטל את אגרת הטלוויזיה ולסגור את רשות השידור ואת גל"צ; אלו אינם מתפקידיה של המדינה".

 2. דניאל

  עלה ירוק – הרשימה הליברלית מזמן הצהירו שהם בעד לבטל את האגרה. אבל לא רק לבטל את האגרה, אלא גם לסגור את רשות השידור – שעולה מיליארד שקל כל שנה למשלם המיסים הישראלי.
  לא מספיק לבטל את האגרה ואז להעלות את המע"מ כדי לפצות על זה.
  צריך לבטל לחלוטין את הסבסוד לערוץ 1, ורק מי שצופה בערוץ צריך לשלם עליו

 3. אייל עופרי

  המפלגה היחידה ששמה על דגלה את נושא ביטול אגרת הטלוויזיה היא עלה ירוק – הרשימה הליברלית.
  היא לא עשתה את זה לאחר מחאה ולחץ אלא מתוך אמונה אמיתית רעיון כי יש לצמצם את תפקידי המדינה. המדינה לא צריכה להחזיק ערוץ טלויזיה משלה ולהעמיס בעוד מיסים את האזרחים שישלמו על זה גם אם לא יצפו.

  עלה ירוק – הרשימה הליברלית היא לא עוד מפלגה פופוליסטית שתתמוך בהורדת האגרה אך בהוספת התשלום דרך מיסים שונים, אלא תוך ביטול כולל של רשות השידור ועל ידי כך חיסכון של כמיליארד שקלים למשלם המיסים מדי שנה.

  מתוך מצע עלה ירוק – הרשימה הליברלית:
  "משחררים את שוק התקשורת ומאפשרים ריבוי ערוצי טלוויזיה וחברות כבלים. אנו נפעל לניתוקה המוחלט של העיתונות בפרט, והתקשורת בכלל, מהממשלה. תקשורת שקיומה תלוי בגוף שאותו מוטל עליה לבקר אינה מסוגלת למלא את תפקידה כראוי. יש לאפשר לכל אדם להפעיל ערוץ טלוויזיה ללא צורך בזיכיון וללא פיקוח ממשלתי ולאפשר לכל אדם לספק שירותי טלפון ואינטרנט, בארץ ולחו"ל, ללא צורך ברישוי ממשלתי. יש לסגור את משרד התקשורת, את הרשות השנייה, את המועצה לשידורי כבלים ולווין, את מנהלת הסדרת השידורים לציבור ואת המועצה לביקורת סרטים. יש לבטל את אגרת הטלוויזיה ולסגור את רשות השידור ואת גל"צ; אלו אינם מתפקידיה של המדינה."

 4. אור

  איזה יופי למפלגות אלה לקפוץ על העגלה אחרי שהיא כבר התחילה לנסוע. *הראשונים* שהבטיחו שיבטלו את האגרה הם "עלה ירוק – הרשימה הליברלית", הם ולא אף אחד אחר.

 5. פינגבאק: מבטלים את אגרת הטלוויזיה – תקווה חדשה | הישראלים

השאר תגובה