נשפיע בלחיצת כפתור על עתידנו הציבורי – Ynet 13.8.12

החזון של 'עוּרוּ' – תנועה חברתית פוליטית א-מפלגתית חדשה – הוא ציבור מעורב יותר ונבחרי ציבור שנושאים באחריות. באמצעות אתר התנועה נחליט על מה אנחנו מסכימים, ו'עורו' תעביר את החלטותינו לנבחרי הציבור. "זו הזדמנות של כולנו להשפיע, כי לזרוק פתק פעם בארבע שנים פשוט לא עובד יותר"

מאת: בועז פיילר

פורסם במקור: Ynet ביום 13.8.12

מייסדי הקבוצה בתמונה קבוצתית. צילום: יעל צור

מייסדי הקבוצה בתמונה קבוצתית. צילום: יעל צור

"כמעט כל דבר בחיים שלנו השתנה בעשורים האחרונים בקצב מאוד מהיר, חוץ מהבחירות, שאנו עדיין עושים עם נייר, פעם בארבע שנים ובמשך כל הזמן בין בחירות לבחירות, לא שואלים את הציבור לדעתו כלל", מסביר ל-ynet תומר טרבס (37) מנכ"ל תנועת 'עוּרוּ', הייטקיסט ועו"ד בעברו ויזם חברתי בהווה.תארו לכם עתיד בו כל אחת ואחד מאיתנו יוכל להשפיע על עתידו הקהילתי-ציבורי בצורה ישירה ולא רק על ידי בחירת חברי כנסת. בעקבות פיתוח רשת האינטרנט והמשך השתכללות והנגשת הטכנולוגיה החלו בעולם כולו תנועות הקוראות לעבור למודלים שלטוניים של דמוקרטיה ישירה יותר וייצוגית פחות.

'עוּרוּ' היא תנועה חברתית פוליטית א-מפלגתית חדשה שקמה כדי לנסות ולתקן בדיוק את זה. "החזון הוא ציבור מעורב יותר ונבחרי ציבור שנושאים באחריות למעשים שלהם", מסביר טרבס. "כדי ליצור את היחסים הדדים הללו יש לספק לציבור מקום להביע את דעתו וגם לעקוב אחר פעילות הנבחרים". בקיצור, טרבס רוצה שנחליט, קודם כל, על מה אנחנו מסכימים דרך אתר האינטרנט של התנועה ולאחר מכן 'עורו' כבר תדאג להביא את מה שהחלטנו לידיעת נבחרי הציבור.

"למשל אם מיליון ישראלים החליטו שהם רוצים חינוך יותר שוויוני בכל הארץ וכמה ימים אחרי זה שר החינוך צריך להצביע בנושא, הוא יקבל טלפון או הודעה לפני ההצבעה שתיידע אותו מה החליטו מיליון ישראלים. היא גם תפרט שמתוך אותם מיליון כמאה אלף מזדהים כבוחרי מפלגתו ועוד מאה כמתפקדים למפלגה. ואנחנו נדאג גם לומר לציבור בדיוק מה הוא הצביע כדי שהציבור ידע כיצד הוא פעל, לטוב ולרע".

נרשמים ל"עורו" צילום: סטודיו צילום לם וליץ

נרשמים ל"עורו" צילום: סטודיו צילום לם וליץ

"שישראל תהיה מקום שטוב וראוי לחיות בו"

'עוּרוּ' הוקמה לפני כשנה מתוך רעיון שטרבס מחזיק כבר שנים "בשנת 2006 פרסמתי ספר, שמתחיל בסצנה של שני חברים צעירים צועדים בשדרות רוטשילד בתל-אביב ומדברים על אבדן מעמד הביניים ועל כך שלא יוכלו לקנות דירה שבדיעבד נראה כמעין תחזית למחאה. הספר קרא להתאחד סביב נושאים מוסכמים, ולקרב ישראלים שרוצים שישראל תהיה מקום שטוב וראוי לחיות בו".

התנועה מציגה פורום מעניין של מייסדים העומדים מאחורי הקריאה להתעורר, והם אלו שגם העמידו גם את התקציב לפעילותה. "במשך שנים היו חסרים לי שני דברים: טכנולוגיה וכסף, עד שמצאתי קבוצה שהביאה את המשאבים מתוכה. בעתיד אנו מצפים שחברי התנועה עצמם יעשו זאת, אם צריך מיליון שקלים ויש לנו מיליון חברים, כל אחד יתרום שקל".

בין מייסדי התנועה נמנים אנשי עסקים מובילים, כדוגמת מריוס נכט, ממייסדי צ'ק-פוינט, ד"ר יואב בן דרור, פעילים חברתיים כמו רוני דואק, מייסד שיתופים, אלי אלאלוף וחגית בכר, אנשי ביטחון בעבר, כמו ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי ואיל מלמד, עו"ד חנינא ברנדס, רו"ח יורם טיץ, מנכ"לית ויצ"ו העולמית מירלה גל, אנשי תרבות כמו מיכה שטרית, נורמן עיסא ואוהד נהרין, רבנים כמו הרב יצחק גרוסמן, הרב שי פירון ועוד.

"היום המסר והטכנולוגיה מספיק בשלים כדי שאנשים יוכלו בלחיצת כפתור להחליט להצטרף ולהשפיע על עתידם הציבורי. אם לא נתעורר עכשיו וניקח אחריות, עדיף למצוא את עצמנו במקומות אחרים בעולם. למי שאוהב את ישראל אסור להרים ידיים אל מול הקשיים".

היוזמה יפה והחזון אוטופי, אבל איך מתכוונים טרבס וחבריו להרים את זה? "המודל הזה עובד בחו"ל ככה שלא המצאנו אותו אנו רק ממשיכים לעבד אותו. אנו שואבים השראה מתנועות כמו: GETUP! האוסטרלית ו- MOVE ON האמריקאית.

תומר טרבס בארוע ההקמה צילום: סטודיו צילום לם וליץ

תומר טרבס בארוע ההקמה צילום: סטודיו צילום לם וליץ

נפעל הן בתוך הכנסת עם לוביסטים והן בפעולות ציבוריות ומחר אנו יוצאים למסע של חודש ברחבי ישראל מצפון לדרום. אנו מתחילים בכרמיאל, חיפה ואור עקיבא, עם פעילויות שטח ומעגלי שיח שיחברו אנשים להשתתף, להיכנס לאתר, להצטרף ולבחור במה חשוב שנטפל ב'בחירות' של הנושאים החשובים על סדר היום" (שתאריך היעד הסימבולי שלהם הוא הרביעי בספטמבר. ב.פ.)", מסכם טרבס "'הבחירות' האלו, יקבעו את הנושאים הראשונים בהם 'עורו' תטפל. זו ההזדמנות של כולנו להשפיע, כי לזרוק פתק פעם בארבע שנים פשוט לא עובד יותר".

הנושאים אותם ניתן לבחור באתר עורו הם:

• חינוך טוב יותר

• הפחתת יוקר המחיה

• שיפור מערכת הבריאות

• חיזוק הדמוקרטיה

• שוויון בזכויות ובחובות בין כלל אזרחי ישראל

• מאבק בפשיעה והחזרת תחושת הביטחון האישי

• חלוקה הוגנת של משאבי הטבע תוך כדי הגנה על הסביבה

לכל אחד מהם מצורפים דפי מידע, גם אם חלקי, שיכולים ללמד את הציבור הרחב על הנעשה בנושא בעת האחרונה.

קישור לכתבה במקור: Ynet.

הערה: מתוך הכתבה ניתן להבין בטעות שאני הקמתי את תנועת עורו לבדי, בעוד בפועל יש לעורו פורום מייסדים רחב ומרשים וצוות מקצועי מעולה, ואני שמח על ההזדמנות לפעול יחד איתם ולהגשים חזון משותף. עוד על התנועה באתר: עורו.

השאר תגובה